Nocne spacery

Wiadomo, że miasto wieczorem wygląda inaczej. Ma inny klimat. Ludzie się już tak nie spieszą, otwarte są puby, bary. Zaczyna się nocne życie miasta. O opcjach pub crawl w Dundee napiszę innym razem. Teraz skupię się jednak na zabytkach, które wieczorową porą potrafią wyglądać jeszcze bardziej zjawiskowo niż w dzień.

img_20170202_162407

Zachód słońca z mojego okna w biurze

Chcę się dziś z Tobą podzielić kilkoma zdjęciami z moich wieczornych wycieczek po mieście. Niestety, trudniej się fotografuje po zmroku, bez odpowiedniego sprzętu, więc na pewno jeszcze kiedyś wrócę w te miejsca za dnia.

Pierwszą rzeczą, którą zobaczyłam w centrum po zmroku, a na którą nie wpadłam wcześniej, był… SMOK!

IMG_20170120_165756.jpg

Dundee Dragon to rzeźba, która ma być cząstką miasta. Można na niej usiąść, dzieciaki mogą się powspinać na Smoka.  Podobno czasem zieje on ogniem i w ten sposób mieszkańcy czasem odpalali swoje papierosy czy fajki. Czy jest tak dalej? Tego niestety nie wiem.

Ze smokiem wiążę się też pewna legenda:

Dawno, dawno temu pewien rolnik z Pitempan miał dziewięć urodziwych córek. Pewnego dnia ich ojciec zapragnął napić się wody ze źródełka, które było w niewielkiej odległości od domu.

Najpiękniejsza z dziewięciu córek chciała spełnić prośbę swojego ojca i pobiegła do źródełka po wodę. Nie wracała jednak przed dłuższy czas. Wtedy druga z sióstr zaoferowała, że uda się do źródełka w poszukiwaniu zaginionej siostry. Jednak ona również długo nie wracała. Kolejna ochotniczka również nie dawała znaku życia. Aż w końcu została już tylko jedna z dziewięciu sióstr.

Wreszcie dziewiąta siostra poszła do źródełka, i ku swojemu przerażeniu ujrzała ciała swoich ośmiu sióstr strzeżone przez smoka. Również ona wpadła w szpony potwora. Jednak jej płacz i wołanie o pomoc sprowadził tam ludzi z okolicznych wiosek.

Wśród nich był jej ukochany, Martin, który po długiej walce ze smokiem, prowadzonej od Pitempan do Balkello, ostatecznie pokonał smoka.

Historia pochodzi ze strony http://www.picturebritain.com/

W poszukiwaniu kolejnych rzeźb udałam się dalej na zachód. Podążając Perth Road wpadłam na rzeźby Lemingów. Pierwowzorem rzeźby są bohaterowie gry wideo. Gra dostępna na przykład tutaj. Wydają się całkiem przyjazne 😉

Wieczorem ciekawie wygląda też podświetlona fasada Caird Hall, znajdującego się na rynku, a w zasadzie główniejszym placu Dundee oraz budynek McManus Galleries przy Albert Square.

img_20170202_200141

Reklamy

One thought on “Nocne spacery

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s