For whom?, czyli rzecz o gramatyce

Gramatyka rzecz trudna. A gramatyka języka polskiego to już w ogóle kosmos dla większości zagranicznych. Jednak każdy język może nastręczyć problemów. A co, kiedy o gramatyce jednego języka obcego dyskutuje się w innym języku obcym? Wtedy to już komedia!

Miałyśmy z moją gospodynią, Szkotką, dyskusję w kuchni o gramatyce angielskiej. Że czasów jest niby dużo, ale w ponad połowie przypadków używa się tylko trzech: Present Simple, Present Continuous i Present Perfect. Natomiast mało kto z rodowitych Brytyjczyków zdaje sobie sprawę z istnienia Future Perfect Continuous.

Jako, że obie uczyłyśmy się niemieckiego, zaczęłyśmy rozmawiać o przypadkach w języku niemieckim. I o tym, że zwykle używa się ich intuicyjnie, ale prawie nigdy nie ma się pewności w trakcie mówienia, czy zastosowało się dobry.

Ale największym szokiem było, jak zaczęłam opowiadać o polskich siedmiu przypadkach. Mianownik – Nominative, Dopełniacz – Genitive, Celownik – Dative, Biernik – Accusative, Narzędnik – Instrumental (with whom? with what?)… I tu przy pytaniach pomocniczych moja koleżanka zrobiła wielkie oczy. „For whom? To was tak uczą! To super! Bo anglojęzyczni zwykle używają błędnej formy. Poprawiaj, jakbyś usłyszała, że ktoś tak nie mówi!”

IMG_20170224_232032.jpg

Edit:

Dzisiaj rano również miałyśmy dyskusję o gramatyce. Gość przyszedł wymieniać licznik prądu. Po skończonej pracy poprosił „Can I have a signature of yourself?„. No bo jak podpis ciebie samego? Albo myself, albo your signature. Podobno yourself jest też bardzo często nadużywane w call-centers. Wiec chociaż my, świadomi już tego błędu, starajmy się unikać yourself tam, gdzie nie jest ono konieczne… 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s