Szkocka flaga i trochę historii

Sobotnie zwiedzanie zaczęłam od National Museum of Scotland. Jest ono o tyle ciekawe, że łączy w spójną całość bardzo różnorodne działy. Znaleźć w nim można historię Szkocji rozpoczynając od Early People i Kingdom of Scots, a na najnowszych przemianach kończąc. Jest też dział Design for Living i Art for living, Fashion and Style. Można też znaleźć ekspozycję przedstawiającą wybitnych Szkotów i ich wpływ na świat nauki na przestrzeni lat. Znajdzie się też coś dla biologów, miłośników natury, a nawet geologów!

IMG_3638

Główny hall w muzeum.

To tu, w tym muzeum, znajduje się znana owca Dolly, pierwsze zwierzę sklonowane z komórek somatycznych dorosłego osobnika. A znajduje się ona w tym miejscu, ponieważ została sklonowana we wsi Roslin pod Edynburgiem.

IMG_3481

A oto i ona – Dolly the sheep.

Kilka zdjęć z mojego ekspresowego zwiedzania:

Discoveries:

  • Sir Alexander Fleming (Szkot, urodzony w Darvel)
  • Charles Darwin (studiował medycynę w Edynburgu)
  • prof. Joseph Black (chemik, żył w XVIII-wiecznej Szkocji)
  • John Napier of Merchiston (szkocki matematyk)

Fashion and Style:

Animal World:
Nie mogło zabraknąć szkieletu Tyranozaura

Living Lands:

Nie mam pojęcia co to za skały, ale wyglądają super! 😉

Explore:

Czyli całkowity misz-masz zdobyczy technologicznych. W dobrym tego słowa znaczeniu.

Kingdom of Scots & Scotland Transformed & Industry and Empire:

Ale o dziwo, najbardziej zaciekawiła mnie historyczna część muzeum. Zwykle się w odległe czasy nie zapędzam. Dobrze, że tym razem zrobiłam wyjątek i dałam szansę tej wystawie.

Nie mogło też zabraknąć wzmianki o produkcji whisky. 😉

Scotland: A Changing Nation:

Szkocka i Brytyjska flaga w różnych wydaniach.

Najciekawszy jest jednak wizerunek krzyża św. Andrzeja na ostatnim ze zdjęć.

IMG_3550

Saltire granite.  Granit z charakterystycznym krzyżem              wydobyty w pobliżu Aberdeen.

To może trochę więcej o tej fladze, bo to ciekawa historia.

Po pierwsze, to trzeba doprecyzować o której fladze mówimy…

Pierwsza jest nazywana Lion Rampant (jest to flaga królewska i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej!).

Druga natomiast to typowa szkocka flaga (Flag of Scotland). Poza określeniem St Andrew’s Cross (Krzyż świętego Andrzeja) można się też jeszcze spotkać z określeniami Saltire,  Bratach na h-Alba (w języku Gaelic) lub Banner o Scotland (w języku Scots).

Z jej pochodzeniem wiąże się pewna legenda.

Najstarszy zapis dotyczący flagi z białym diagonalnym krzyżem na niebieskim tle pochodzi z końca XIII wieku. Jej pochodzenie wiąże się z historią śmierci świętego Andrzeja – patrona Szkocji – który miał zginąć śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery x (niegodzien czuł się bowiem umierać na takim samym krzyżu, na jakim zawisł Jezus).

Legenda głosi ponadto, że w roku 832, w nocy przed bitwą z armią króla Northumbrii, piktyjski władca Angus MacFergus miał sen, w którym ukazał mu się święty Andrzej i przepowiedział zwycięstwo, a na niebie pojawił się biały diagonalny krzyż z chmur – walczący pod wodza Angusa Piktowie i Szkoci zrobili wtedy niebieski sztandar z białym krzyżem, z którym udali się na zwycięską walkę z wrogiem.

http://biuletyn.szkocja.net/Archiwum/artykul.aspx?numer=523

Ta sama z grubsza historia, tylko w oryginale (dla bardziej ambitnych):
🙂

The saltire’s intimate connection with Scotland is generally believed to date back to the battle of Athelstaneford, fought in the 8th century near Markle in East Lothian. The battle was between the Picts and Scots, led by King Hungus, on one side and the Angles of Northumbria on the other. Before the battle King Hungus prayed to the saints for victory and, that night, St Andrew appeared to him in a vision and promised the Scots and Picts victory. The next day, when battle commenced, the vision of a white saltire in the blue sky was seen in the skies above the battlefield! This roused Hungus’ armies to victory and ensured the adoption of the St Andrew’s Cross as Scotland’s national banner – making it the oldest continually used sovereign flag in the world.

https://web.archive.org/web/20120424082844/http://www.friendsofscotland.gov.uk/scotlandnow/issue-09/history/the-saltire-and-the-saint.html

Bardzo podoba mi się ta ilustracja pokazująca części składowe flagi Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Trochę się za bardzo rozpisałam o fladze. Ale myślę, że było ciekawie. Kończąc temat historii Szkocji, szóste piętro Muzeum zajmuje historia najnowsza. Przedstawiona w ciekawy, przystępny sposób. Zapraszam do przejrzenia zdjęć.


Zapraszam do przejrzenia pozostałych postów z tej wizyty w Edynburgu:

Edynburg po raz drugi

Zamek nie-całkiem-królewski

Trzy szkockie potrawy i spalanie kalorii

Reklamy

5 myśli w temacie “Szkocka flaga i trochę historii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s