Narodowe zwierzę? Jednorożec!

Co ja bym zrobiła bez Facebook’a. To dzięki niemu dowiedziałam się, że 9. kwietnia 2017 roku obchodzony jest w Szkocji National Unicorn Day, czyli Narodowy Dzień Jednorożca. Co prawda nie jest to święto oficjalne i data nie jest jednoznacznie ustalona. Jednak o tym święcie jest dziś dość głośno w mediach społecznościowych. 

In English:
National animal? Unicorn!


Jest strona whatnationaldayisit.com, na której można sprawdzić, jak sama nazwa wskazuje, jakie dziś jest święto. Pokazuje ona wszystkie nietypowe święta jak Narodowy Dzień Pizzy, Narodowy Dzień Piwa, Narodowy Dzień Parasola czy Narodowy Dzień Rodzeństwa. Stronka ta przypisuje różne święta do dni, w których było o nich najwięcej pisane w mediach społecznościowych, głównie na Twitterze. Święto to jest więc ruchome i może wypaść nawet kilka razy w roku…

Organizacja turystyczna VisitScotland zachęca mieszkańców do obchodzenia tego święta. 🙂

Jak więc świętować taki niezwykły dzień? Strona bustle.com sugeruje specjalny tęczowy makijaż, pasemka na włosach w baśniowych kolorach, babeczki i ciasteczka z różowym lukrem i dużą ilością brokatu, czy świecznik przypominający jednorożca.


W Dundee, w którym mieszkam, również można odnaleźć powiązania z jednorożcem. Znajduje się tu HM Fregata Jednorożec, skonstruowana w 1824 roku. Statek ten miał odstraszać potencjalnych wrogów armii brytyjskiej. Uważa się, że jest to najlepiej zachowany statek z tamtego czasu, ponieważ był przechowywany pod dachem.

IMG_20170311_080238

drogowskaz w Dundee

Będąc na zamku w Edynburgu znalazłam też liczne rysunki, rzeźby itp. przedstawiające jednorożce.

Jednorożce występują często jako trzymacze heraldyczne dla herbu królewskiego. Dlaczego jednak są przedstawiane w łańcuchach? Według autora artykułu ze strony quora.com łańcuchy te mają pokazywać, że władcy szkoccy są na tyle silni, że mogą okiełznać nawet te mistyczne postacie.

Jednorożec bywa też czasem przedstawiany razem z lwem, symbolem Anglii.

O fladze i innych symbolach Szkocji pisałam w poście Szkocka flaga i trochę historii.


Dlaczego jednorożec? Jest to narodowe zwierzę Szkocji!

Jednorożec to mistyczne stworzenie, symbolizujące Niewinność, Czystość, Dumę, Śmiałość, Siły uzdrawiające, Wychowanie, Radość, Inteligencję i Wigor (scottish-at-heart.com).

Pojawia się on na szkockiej heraldyce od XII wieku. Został wykorzystany na herbie Williama I. W latach 1466-1488 podczas rządów króla Jamesa III bito złote monety z wizerunkiem jednorożca.

Jako symbol unii szkocko-angielskiej często przedstawia się herb z trzymaczami heraldycznymi w postaci jednorożca (symbolizującego harmonię) i lwa (reprezentującego potęgę). Symbolika jest tym silniejsza, że zwykle te dwa zwierzęta przedstawiane są jako wrogowie (scotsman.com).


Ciekawe linki:

http://www.dailyrecord.co.uk/scotland-now/celebrate-national-unicorn-day-spotting-10189967

https://www.daysoftheyear.com/days/unicorn-day/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Narodowe zwierzę? Jednorożec!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s